Vij, Dieviņi, Zelta viju visgarām jūras malu,
Lai nenāca sveša salna šai zemē ziedu traukt.
Search:   

Vasaras saulgrieži Turaidā 2017

 

VASARAS SAULGRIEŽU SVĒTKI TURAIDĀ

Vienpadsmito gadskārtu Turaidā nāk līgodams Jānis ar visu savu saimi, lai kā ierasts 21. jūnija pievakarē Jāņa kalnā degtu gaišu uguni, aicinātu savā pulkā Jāņa bērnus no tuvām un tālākām malām un daudzinātu dzimtas un ģimenes spēku.

Jānim ir kupla saime – skaista sieva un brangs Jāņa bērnu pulks. Stipra saime ir tā, kas veido pamatu arī stiprai tautai, tāpēc šogad daudzināsim dzimtas un ģimenes spēku. Tradīcija kā josta apvij un spēcina ikvienu iesākumu – ģimenes veidošanos, bērna piedzimšanu, cilvēka pieaugšanu, pāra līdzināšanu un arī gadskārtas svētku svinēšanu. Tradīcijas josta, lai šogad apvij folkloras kopu saimes un ikvienu ģimeni, kas sagaidīs Vasaras saulgriežus Turaidā.  Ciemos aicināsim ģimenes, kas darbojas folkloras kopās un uztur dzīvus senos ritus, dziesmas, tradīcijas un ir gatavas ar tām dalīties ar Jāņa bērniem – līgotājiem Turaidas pakalnos.

Šajā gadā Jāņa bērnu sagaidītāju Turaidā būs īpaši daudz – 34 folkloras kopas no Latgales, Kurzemes, Vidzemes, Zemgales un Rīgas, kas izdziedās savas Jāņu dziesmas, dalīsies saulgriežu priekā, gatavojoties Latvijas simtgades lielajam notikumam, kad 2018. gada 21. jūnijā saulgriežus svinēt aicināti būs arī starptautiskā folkloras festivāla “Baltica 2018” dalībnieki. Lai līgo, virmo un skan saulgrieži Turaidā!

VASARAS SAULGRIEŽU SVĒTKU PROGRAMMA

19.00 – Pulcēšanās - zāļu vakars – gatavošanās Jāņu svinībām - siera siešana, sētas un saimes aplīgošana, vainagu vīšana, pirts un zāļu zintis, lāpu gatavošana, rokdarbu darbnīca

19.30 – 20.30 - Lielā rotaļu stunda Dziesmu dārzā kopā ar Smārdes “Milzkalnieki” un Līvānu “Ceiruleits”

20.00 – 20.30 – Tikšanās ar Jāņa tēvu Siguldas novada Domes priekšsēdētāju Uģi Mitrevicu un Jāņa māti Turaidas muzejrezervāta direktori Annu Jurkāni un līgošana Jāņa sētā kopā ar Siguldas “Senleja”, Kokneses “Urgas”, Lubānas sievām, Viļakas “Abrenīte”, Dobeles “Leimaņi”, Nīcas un Rucavas etnogrāfiskajiem ansambļiem, Smārdes “Milzkalnieki”, Druvas “Zemturi”, Līvānu novada “Turki”

20.30 – 21.00 – Folkloras kopu sasaukšanās Dziesmu dārzā un Jāņkalnā. Sasaucās Salacgrīvas “Cielava”, Saulkrastu “Dvīga”, Lēdurgas “Putni”, Medņevas sievas, Cēsu “Dzieti” un Rucavas etnogrāfiskais ansamblis

21.00 – 21.10 Gājiens Jāņkalnā iedegt Jāņuguni, nesot ozolzaru viju

22.10 – 22.15 – Jāņu uguns iedegšanas rituāls Jāņkalnā. Dzimtu daudzināšana kopā ar Līvānu novada “Turki”, Saunas “Naktineica”, Rucavas etnogrāfiskā ansambļa, Lubānas folkloras kopas, Medņevas “Egle”, Smārdes “Milzkalnieki”, Pūres “Pūrlāde” un Dobeles “Leimaņi” ģimenēm. Saules pavadīšana

22.15 – 23.45 - Uguns pūdeles un Dzimtu ugunskura aizdegšana Jāņkalna galā

22.30 – 23.00 - Rotaļas kopā ar Valkas “Sudmaliņām” Jāņkalnā

23.00 – 00.00 - Lielā līgošana un zīlēšana kopā ar Smārdes “Milzkalnieki” un Jumpravas “Liepu laipa” Jāņkalnā

00.00 – 00.30 - Nakts vidus rituāli, pērno vainagu dedzināšana Jāņkalnā kopā ar “Nodibinājumu Māras loks” un Lēdurgas “Putni”

00.30 – Ugunsrata ritināšana Jāņkalnā

01.00 – 03.00 - Tradicionālie danči kopā ar Rīgas folkloras deju kopu “Dandari”, folkloras kopu “Ceiruleits” un Valkas “Sudmaliņas” Dziesmu dārzā

23.00 – 02.30 – Jāņu Nakts dziesmas Jāņkalnā kopā ar Inesi Kozuliņu pie Jāņu ugunskura

23.00 – 02.00 – Dzimtu stāsti un dziesmas pie Dzimtu ugunskura Jāņkalnā. Piedalās Šķilbēnu etnogrāfiskais ansamblis, Saunas “Naktineica”, Rucavas etnogrāfiskais ansamblis, Pūres “Pūrlāde”, Slampes “Pūrs”, Līvānu “Ceiruleits”, Lēdurgas “Putni”, Dobeles “Leimaņi”, Rīgas “Ceidari”, Cēsu “Dzieti”

02.30 – 03.00 - Lēkšana pār ugunskuru Jāņkalnā

03.00 – 04.00 - Gaismas ceļš pretim saulei uz Dainu kalnu – mazgāšanās Skandinieku avotā un rīta rasas vākšana Dainu kalnā kopā ar Amatas folkloras kopu “Ore’

04.00 - 04.45 – Saules sagaidīšana ābeļu dārzā kopā ar Cēsu folkloras kopu “Dzieti”

05.00 - Jāņa uguntiņas pavadīšana cauri Gaujas lokiem
 

Piedalās: 34 Latvijas folkloras kopas:

Siguldas „Senleja”, Rīgas “Silavoti” Viļakas “Abrenīte”, Medņevas etnogrāfiskais ansamblis, Jērcēnu “Mežābele”, Lubānas folkloras kopa, Saunas “Naktineica”, Kokneses “Urgas”, Rīgas “Dandari”, Saulkrastu “Dvīga”, Dobeles “Leimaņi”, Druvas “Zemturi”, Salacgrīvas “Cielava”, Smārdes “Milzkalnieki”, Pūres “Pūrlāde”, Slampes “Pūrs”, Zantes “Vācelīte”, Līvānu “Ceiruleits”, Valkas “Sudmaliņas”, Šķilbēnu etnogrāfiskais ansamblis, Medņevas “Egle”, Cēsu “Dzieti”, Nīcas etnogrāfiskais ansamblis, Barkavas “Madava”, Daugmales folkloras kopa, Rīgas Latgolys studentu centra “Ceidari”, Ziemeru folkloras kopa, Bebrenes “Ritam”, Lēdurgas “Putni”, Amatas “Ore”, Rucavas etnogrāfiskais ansamblis, Līvānu novada “Turki”, Kalsnavas “Vesetnieki”, Jumpravas “Liepu laipa”.

Zāļu zintis – Zeltīte Kaviere, pirts zintis – Kaija Brisone, vainagu pīšana – Indra Čekstere un Margita Poriete, siera siešana – folkloras kopa “Ūzuleņi”, lāpu gatavošana – “Roķi”, rokdarbu darbnīca – studija “Smiltene”, rituāli – Ramants Jansons, Daris Jansons, Ingrīda Bretšneidere, Kokneses “Urgas”, Lēdurgas “Putni”, uguns rituāli – Eduards un Audars Klinti, nakts dainas – Inese Kozuliņa.

Pasākumu rīko: Turaidas muzejrezervāts, „Nodibinājums Māras loks” sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru.  Atbalsta Siguldas novada Dome, maiznīca FLORA, Valmiermuižas alus un z/s KALNKĀRKLIŅI.

Kontaktinformācija:
Turaidas muzejrezervāts, Anda Skuja, tālr. 26572142, e-pasts:
anda.skuja@turaida-muzejs.lv

„Nodibinājums Māras loks”, Agnija Saprovska, tālr.: 29541105, e-pasts: marasloks@gmail.com

Kā nokļūt līdz pasākuma vietai »»


Lasīt šeit...
   

 

 

eXTReMe Tracker