Vij, Dieviņi, Zelta viju visgarām jūras malu,
Lai nenāca sveša salna šai zemē ziedu traukt.
Search:   

Vasaras saulgrieži Turaidā 2016

VASARAS SAULGRIEŽI TURAIDAS JĀŅKALNĀ
TIKUMA GAISMA SEVĪ UN PASAULĒ

2016. gada 21. jūnijs, Turaidas muzejrezervāts, Jāņa kalns
ATTĒLU ATSKATS »»

 


Ir aizlīgotas 9 gadskārtas Turaidas pakalnos, svinot Vasaras saulgriežus gada īsākajā naktī no 21. uz 22. jūniju. 2016. gadā kopā ar folkloras kopām, seno amatu un zinšu teicējiem, kā arī svētku visiem - Jāņa bērniem sagaidīsim desmito gadskārtu, lai iedegtu GAISMAS UN TIKUMU ugunskuru.

Vasaras saulgrieži ir brīdis, kad apstājamies, ieklausāmies sevī un dabas ritumā, kā arī sajūtam vienotību ar paaudžu paaudzēm, kas atnesušas līdz mūsdienām senos ritus, dziesmas, dejas un tikumus. Tas ir laiks, kad īpaša nozīme ir gaismai. Saule ir uzkāpusi visaugstāk debesu kalnā un tās simboliskais atspulgs – gaisma mūsos, arī svin svētkus. Gaisma mājo tur, kur mājo tikums, tāpēc šajā gadskārtā vētīsim dainu tikumu pūru, ceļot gaismā senču dzīvošanas likumus, kas arī šodien katru no mums un tautu kopumā tuvina gaismai sevī un pasaulē.

Svētkus, kā ierasts, iesāksim ar zāļu vakaru un gatavošanos Jāņiem – siera siešanu, vainagu vīšanu, rotaļu mācīšanos, pirts un zāļu zinšu apgūšanu. Bērniem būs iespēja piedalīties interaktīvā Jāņu uzvedumā kopā ar leļļu teātra aktieriem Baibu un Valdi Vanagiem. Aplīgosim sētu un laukus, kā arī svētīsim Jāņa sētas saimi.  Īsi pirms 21:00 visi kopā nesīsim kalnā Spēka viju, lieksim to ap ugunskuru un iedegsim GAISMAS UN TIKUMU ugunskuru. Pēc Saules pavadīšanas iesim rotaļās un sadziedāsim līgotnes. Nakts vidū ar īpašu rituālu palīdzību atvairīsim visu ļauno un sadedzināsim pērnos vainagus, bet pēc tam ritināsim ugunsratu. Nakts laikā pie lejas ugunskura kopā ar Rīgas danču klubu varēs izdejot latviskos dančus, bet Jāņa kalnā sadziedāt spēka dziesmas kopā ar Inesi Kozuliņu. Sagaidot rīta gaismu, mazgāsim muti avotā un rīta rasā, bet pēc saules uzlēkšanas Jāņuguni aizvadīsim Gaujas līkumos.

Svētkus kuplinās folkloras kopas no visiem Latvijas novadiem – Jaunlaicenes folkloras kopa „Putnis”, Kauguru „Snace”, Lubānas folkloras kopa, Valkas „Nāburgi”, Ceraukstes „Laukam pāri”, Ozolmuižas „Ūzuļeņi”, Bulduru folkloras kopa „Mare”, Jērcēnu „Mežābele”, Ropažu bērnu folkloras kopa „Oglīte”, Ogres un Rīgas danču klubi, Rīgas folkloras kopa „Budēļi”, Daugmales folkloras kopa, Saldus novada Druvas folkloras kopa „Zemturi”, Rīgas „Silavoti” un Siguldas „Senleja”.

Norises vada: uguns kūrēji – folkloras kopa „Siavoti”, uguns vīrs – Eduards un Audars Klinti, zāļu zintis – Zeltīte Kaviere, pirts zintis – Kaija Brisone, vainagu vīšana – Indra Čekstere un Margita Poriete, uguns iekuršana ar kramu – Bražu saime, lāpu gatavošana – „Roķi”, siera siešana – Ozolmuižas „Ūzuļeņi”, leļļu teātri bērniem vada Baiba un Valdis Vanagi.

Kuplajam līgotāju pulkam aicinām piebiedroties visus lielus un mazus Jāņa bērnus, līdzi ņemot Jāņu zāles, jau nopītus vainagus (būs iespēja tos nopīt arī uz vietas), siltāku apģērbu, piemērotus apavus un paklājamos, kas var noderēt kā sēžamie, kā arī nelielu cienastu sev un savai saimei. Ieejas biļete – dziesma!

Pasākumu rīko „Nodibinājums Māras loks” un Turaidas muzejrezervāts.
Atbalsta Siguldas novada dome, maiznīca FLORA, Valmiermuižas alus, z/s KALNKĀRKLIŅI un A/S „Rankas piens”.

Kontaktinformācija:
„Nodibinājums Māras loks”, Agnija Saprovska, tālr.: 29541105, e-pasts: marasloks@gmail.com, www.marasloks.lv
Turaidas muzejrezervāts, Anda Skuja, tālr.: 26572142, Arisa Pastuhova, tālr.: 26432269
www.turaida-muzejs.lv


Lasīt šeit...
   

 

 

eXTReMe Tracker